HİÇ Zeytin Ormanı

Urla; Zeytinin ilk kez yağa dönüştüğü topraklarda zeytini işlemek

İnsanoğlu, dalındayken bu kadar acı olan bir meyveyi aslında nasıl olmuş da yemeyi akıl etmiştir? Bir görüşe göre bu sorunun yanıtı sadece Urla Yarımadası’nın yerli zeytin cinsi olan Erkence Ağacı ve onun meyvesi olan Hurma zeytininde gizlidir.

Yarımadaya denizden esen rüzgârların kimi yıllar taşıdığı bir çeşit mantarın, Erkence Zeytin Ağacı üzerindeki zeytinleri dalında olgunlaştırmasıyla zeytin taneleri daha ağaçtayken yörenin ekolojik koşullarının yardımıyla yenecek hale gelir.  Zeytin tanesinin rengi siyahtan sarımsı kahverengine döner, tane buruşur ve koyu renkli bir hurma tanesine benzer. Dünyada sadece bu bölgede gözlemlenen bu gizemli dönüşüm, insanların bu acı meyvenin yenebilir olduğunu keşfetmesi ve zamanla onun yağını işlemesi ile sonuçlanmıştır.

Hiç Ailesi olarak biz, dünyada zeytinin yağa dönüştürüldüğü ve tüm Akdeniz Havzası’na ilk kez ticaretinin yapıldığı bu topraklarda, bölgemizin zengin tarihi mirasına sahip çıkmanın sorumluluğunu ve gururunu yaşıyoruz…

Antik İon Medeniyeti`nin 12 kentinden biri, Klazomenai…

Bugünkü adıyla Urla… Ahlak felsefesinin kurucusu sayılan, düşünce tarihinin önemli simalarından Sokrates`in öğretmeni Anaksagoras`ın, Nobel ödüllü şair Yorgo Seferis`in anavatanı… Neyzen Tevfik`in ney öğrenmeye karar verdiği, Necati Cumalı`nın en güzel eserlerini yazdığı, Evliya Çelebi’nin hurma zeytinini övdüğü, düşünürlerin, şairlerin ve ilklerin ilham kaynağı Urla, tarihe ve engin bir zeytinyağı bilgi birikimine şahitlik eden anıt zeytin ağaçları ile Urla!

Konu Zeytin ve Zeytinyağı olunca Urla üzerine söylenecek çok şey var:

Limantepe kazılarında, M.Ö. 3000-2000`lerden kalma zeytin tanelerini ezmek için kullanılan küçük el havanları, öğütme taşları, zeytinyağını karasudan ayrıştırmaya yarayan seramik kaplar ve daha sonraki dönemlere ait zeytinyağı depoları ile başlar Urla`da zeytinin serüveni. Klazomenai zeytinyağı işliği M.Ö. 6. yüzyıldan günümüze kadar etkisi sürecek zeytinyağı işleme teknolojisindeki önemli yeniliklere öncülük eden ve birçok ilke imza atan çok değerli bir tarihi servet.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish